Mieści się w budynkach Dworu Starościńskiego z połowy XVI wieku. Pierwotny drewniany Dwór składał się z domu starosty, odrębnego domu dla służby, licznych zabudowań gospodarczych: piekarni, browaru, słodowni, stajni, piwnic.

Były tu także łazienki i więzienie starościńskie. Całość otoczono wałami ziemnymi, na których postawiono parkan pokryty gontem.

W 2004 roku zespół Dworu Starościńskiego został przejęty od miasta przez Starostwo Powiatowe w Leżajsku, z przeznaczeniem na muzeum. Cały obiekt poddany został gruntownej rewaloryzacji – dzięki m. in. funduszom z UE –i 1 stycznia 2008 roku Muzeum Ziemi Leżajskiej otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających.

Stałymi ekspozycjami jakie oglądać można w Muzeum są:

Ekspozycja historyczna miasta i regionu – prezentuje muzealia dotyczące bogatej historii Leżajska i okolic;
Ekspozycja etnograficzno – zabawkarska – prezentuje zabawki drewniane, które przykuwają uwagę turystów kolorami, formą i oryginalnym kształtem;
Ekspozycja browarnictwa – niezwykle ciekawie ukazuje proces produkcji piwa, eksponaty związane z piwowarstwem oraz kufle, etykiety leżajskiego piwa. Ponadto wzbogacona jest o dwa filmy opowiadające historię światowego browarnictwa jak również tradycję i dzień dzisiejszy piwowarstwa na ziemi leżajskiej.

Potrzebujesz pomocy w wyborze?

Inni już ocenili

Opinie naszych klientów